
Akvarel festés (Interjú)
Olvasási idő: 5 percAkvarel festés… Köszönöm olvasó, hogy beleolvasol, hagyod hogy vezessük a gondolataid és nem lapozod át a blogbejegyzést azonnal. Egy egyszerűnek tűnő vízfestési technika, amihez könnyen, olcsón beszerezhetőek a kellékek. Hihetetlen izgalmas, szép dolgokat lehet vele készíteni, sokféleképpen
felhasználhatod. Hogy mitől félünk tőle? Az akvarell festésnél nem tudhatod, mi lesz a vége, ritkán az, amit elterveztél, de ez egyben felhívás arra is, hogy bátran játssz, kísérletezz.
Sebők Orsit hívtam segítségül, hogy egy egyszerű és nagyon csinos példán keresztül megmutassa; nem is ördöngősség az akvarellfestés.
Orsi grafikusként és illusztrátorként dolgozik. Autodidakta módon kezdte a festést, az élményeiről több éve vezet blogot. Életfilozófiája, hogy a kreativitás mindenkiben ott van, csak elő kell csalogatni, ebben segít olvasóinak. Kedvenc témái a növények, gyümölcsök, zöldségek, de szívesen készít családi vagy esküvői portrékat és meseillusztrációt is.
Lássunk is egy példát, bátran kövesd te is, kedves olvasó otthon lépésről lépésre!
A ginkgo az egyik legjobb PR-ral rendelkező növény. Nem csak gyógyító hatású, hanem gyönyörű is, és bár ezekkel a tulajdonságokkal rendelkezik a pitypang is, mégiscsak a ginkgo lett az az ikonikus fa, amelynek a levelét bárki felismeri. A pillangó formájú levelek pedig tökéletesnek tűntek arra, hogy az akvarell átlátszóságát
gyakoroljuk. Pontosan ez az a légiesség, amitől beleszerettem az akvarellbe, és amit ma te is megtanulhatsz.
Amire szükséged lesz:
- akvarellpapír (én 300 g/m2-es A6-ös lapot használtam)
- akvarell vagy anilines vízfesték
- egy vékonyabb ecset (2-4)
- paletta (ehhez használhatsz tányért, maradék csempét, vagy erre a célra készült palettát)
- víz
- rongy vagy papírzsebkendő
- ceruza, radír
lépés – készíts ceruzavázlatot
Semmi bonyolultra nem kell gondolnod. Ha nem tudod fejből, hogy néz ki a ginkgo bilioba levele, keress képet az interneten. Rajzolj fel két levelet, egy kisebbet és egy nagyobbat úgy, hogy enyhén fedésben legyenek.
tipp: Dolgozz minél halványabban, ugyanis az akvarell és a grafit viszonya nem egészen egyértelmű. Ha bizonyos típusú akvarellel festesz, akkor a festék felvitele után már nem tudod leradírozni az alatta lévő grafitot. Ezt mindenképpen próbáld ki egy külön lapon, mielőtt nekiállsz, ha pedig úgy látod, hogy nehezen tudod visszaszedni a grafitrajzot, külön figyelj arra, hogy halvány vonalakat húzz. Az anilines vízfestékkel egyébként még nem volt ilyen problémám.
lépés – az első levél festése
Keverj ki egy színt, ami neked szimpatikus. Én nem törekedtem a realitásra, inkább az átlátszóság gondolata foglalkoztatott, ezért választottam ezt a kéket, ami engem a vízre emlékeztet. Te bármilyen színt választhatsz, csak arra figyelj, hogy valamilyen kevert színnel dolgozz. A direkt színek a legtöbbször túl élénkek és giccses eredményre vezethetnek.
A légiességet úgy tudod a legjobban elérni, ha egy kisebb szakaszon megfested a levél körvonalát, majd gyorsan kimosod az ecsetet és tiszta vízzel elmosod a vonal szélét a levél belső felén. Azért fontos, hogy kisebb szakaszokban dolgozz, mert ez a technika csak nedves festékkel működik, és ha körbefested a teljes ginkgo levelet, akkor az első ecsetvonások már rég megszáradnak, mire elmosnád őket. A tiszta víztől nem kell tartanod, mert „vezeti” a festéket, ezért a szín a levél belsejébe is el fog jutni, csak nem olyan intenzitással, mint a széleken. És pontosan ez az, ami a légiességet adja.
A levél száránál nem kell ezt a technikát alkalmaznod, nyugodtan festhetsz a sötétebb színnel. Ha a leveled belső fele még nedves (a bő víz használata miatt még nedvesnek kell lennie), akkor ahogy a szár eléri a levelet, a festék magától elkezd a levél közepe felé folyni. Ha már megszáradt a levél, akkor ezen a részen ugyanazt a technikát alkalmazhatod, mint a ginkgo széleinél.
lépés – VÁRJ!
Viccesnek tűnhet, de ez a legfontosabb lépés. Ha ugyanis nem várod meg, hogy a leveled teljes egészében megszáradjon, akkor a második levél teljesen össze fog folyni az elsővel, és ezzel el is vesztetted azt az átlátszóságot, amire a kezdet kezdete óta törekszünk. Ha türelmetlen vagy, használhatsz hajszárítót, de csak távolról, mert ahogyan a hajszárító a levegőt fújja, a vízzel együtt a festék is mozgásnak indulhat a papíron. Ha nem akarsz a hajszárítóval bíbelődni, nézd meg, miket csinálhatsz, amíg szárad a festék.
lépés – a második levél festése
A második levél esetén ugyanazt a technikát kell alkalmaznod, mint az elsőnél, egyetlen apró trükkel kiegészítve: igyekezz nem bevizezni az előzőleg festett levél szélét. Az akvarell olyan festék, ami vízben utólag is feloldódik, így a nagy gonddal megfestett szélek teljesen eltűnhetnek, ha víz kerül rájuk (lásd a második levelem felső részét…). Ha ezt túl nehéznek találod, próbálj meg kisebb ecsetet használni.
lépés – utolsó simítások
Ismét várj a tökéletes száradásig, majd radírozd le a ceruzavázlatot a ginkgo levelek alól. Nagyon fontos, hogy ez tényleg csak a teljes száradás után történjen, különbensérülhet a papír.
tipp: ha már száraznak látod a képet, tedd a tenyeredet a papírra. Ha hidegnek érzed, akkor még várj pár percet.
Az akvarell általában száradás után világosabbnak hat, mint nedvesen, így ha nem tartod elégnek a kontrasztot, ezen a ponton sötétítheted a képet. Ha minden megszáradt, akkor jöhet a levél erezete: gyors, könnyű mozdulatokkal fess vékony vonalakat a szár tövétől a levél szélei felé, sugár irányban. Érdemes először halványabban dolgoznod, aztán ha tetszik a végeredmény, adj hozzá sötétebb vonalakat.
Ééés, kész vagy! Persze csak azok után, ha minden megszáradt. 😉 Ezt a képet – több másik mellett – print formátumban feltöltöttem az Etsy boltomba. Megrendelheted mini print-ként, vagy képeslapként is elküldheted.
FESS VELEM | Ginkgo levelek | Timelapse watercolor
Sebők Orsolyát, munkáit, blogját és oktató anyagait itt megtalálhatod.
Forrás mind a fotók, mind a leírás: Sebők Orsolya